News

At-a-glance guide to Oscar® winners

25 February 2013

Check back here to see who's won what?

DI Moet & Chandon Sponsored By logo (2)

 

 

 

 

BEST PICTURE

WINNER: Argo

ALSO NOMINATED:
Django Unchained
Life Of Pi
Lincoln
Les Miserables
Silver Linings Playbook
Zero Dark Thirty
Beasts Of The Southern Wild
Amour


BEST DIRECTOR

WINNER: Ang Lee for Life of Pi

ALSO NOMINATED:
Steven Spielberg for Lincoln
Michael Haneke for Amour
David O. Russell for Silver Linings Playbook
Benh Zeitlin for Beasts of the Southern Wild


BEST ACTOR

WINNER: Daniel Day-Lewis for Lincoln

ALSO NOMINATED:
Denzel Washington for Flight
Hugh Jackman for Les Miserables
Joaquin Phoenix for The Master
Bradley Cooper for Silver Linings Playbook


BEST ACTRESS

WINNER: Jennifer Lawrence for Silver Linings Playbook

ALSO NOMINATED:
Jessica Chastain for Zero Dark Thirty
Naomi Watts for The Impossible
Emmanuelle Riva for Amour
Quvenzhane Wallis for Beasts of the Southern Wild


BEST SUPPORTING ACTOR

WINNER: Christoph Waltz for Django Unchained - two Oscar nominations, two victories, both in Quentin Tarantino movies.


ALSO NOMINATED:
Tommy Lee Jones for Lincoln
Phillip Seymour Hoffman for The Master
Robert DeNiro for Silver Linings Playbook
Alan Arkin for Argo


BEST SUPPORTING ACTRESS

WINNER: Anne Hathaway for Les Miserables

ALSO NOMINATED: 
Sally Field for Lincoln
Helen Hunt for The Sessions
Amy Adams for The Master
Jacki Weaver for Silver Linings Playbook


BEST ORIGINAL SCREENPLAY

WINNER: Quentin Tarantino for Django Unchained

ALSO NOMINATED:
Mark Boal for Zero Dark Thirty
Wes Anderson & Roman Coppola for Moonrise Kingdom
Michael Haneke for Amour
John Gatins for Flight


BEST ADAPTED SCREENPLAY

WINNER:  Chris Terrio for Argo

ALSO NOMINATED:
Tony Kushner for LincolnDavid O. Russell for Silver Linings Playbook
Lucy Alibar & Ben Zeitlin for Beasts of the Southern Wild
David Magee for Life of Pi


BEST ANIMATED FEATURE

WINNER: Brave - 7th Pixar film to win Best Animated Film

ALSO NOMINATED:
Wreck-It-Ralph
Frankenweenie
ParaNorman
The Pirates aka Band of Misfits


BEST FOREIGN LANGUAGE FEATURE

WINNER: Amour (Austria)

ALSO NOMINATED:
A Royal Affair (Denmark)
No (Chile)
War Witch (Canada)
Kon-Tiki (Norway)


BEST DOCUMENTARY

WINNER: Searching For Sugarman

ALSO NOMINATED:
5 Broken Cameras
The Gatekeepers
How To Survive A Plague
The Invisible War
 

BEST CINEMATOGRAPHY

WINNER: Claudio Miranda for Life of Pi - a good eye and the hair of Gandalf

ALSO NOMINATED: Roger Deakins for Skyfall
Robert Richardson for Django Unchained
Janusz Kaminski for Lincoln
Seamus McGarvey for Anna Karenina


BEST FILM EDITING

WINNER: William Goldenberg for Argo

ALSO NOMINATED:
Michael Kahn for Lincoln
Dylan Tichenor and William Goldenberg for Zero Dark Thirty
Tim Squyres for Life of Pi
Jay Cassidy & Crispin Struthers for Silver Linings Playbook


BEST PRODUCTION DESIGN

WINNER: Rick Carter, Jim Erickson & Peter T. Frank for Lincoln

ALSO NOMINATED:
Sarah Greenwood and Katie Spencer for Anna Karenina
Eve Stewart for Les Miserables
Dan Hennah & Ra Vincent for The Hobbit: A Unexpected Journey
David Gropman & Anna Pinnock for Life of Pi


BEST COSTUME DESIGN

WINNER: Jacqueline Durran for Anna Karenina - first Brit win of the night.


ALSO NOMINATED:
Paco Delgado for Les Miserables
Eiko Ishioka for Mirror Mirror
Joanna Johnston for Lincoln
Colleen Atwood for Snow White and the Huntsman


BEST SOUND MIXING

WINNER: Les Miserables

ALSO NOMINATED:
Skyfall
Life of Pi
Argo
Lincoln


BEST SOUND EDITING

JOINT WINNERS: Skyfall & Zero Dark Thirty

ALSO NOMINATED:
Django Unchained
Argo
Life of Pi


BEST VISUAL EFFECTS

WINNER: Life of Pi - proof you don't have to destroy the world to dazzle the audience

ALSO NOMINATED:
The Hobbit: An Unexpected Journey
The Avengers
Prometheus
Snow White and the Huntsman


BEST MAKE UP & HAIR

WINNER: Les Miserables - second Brit win of the night

ALSO NOMINATED:
The Hobbit: An Unexpected Journey
Hitchcock

BEST DOCUMENTARY SHORT

WINNER: Inocente

ALSO NOMINATED:
Kings Point
Mondays At Racine
Open Heart
Redemption
 

BEST ORIGINAL SCORE

WINNER: Mychael Danna for Life of Pi

ALSO NOMINATED:
John Williams for Lincoln
Dario Marianelli for Anna Karenina
Alexandre Desplat for Argo
Thomas Newman for Skyfall
 

BEST ORIGINAL SONG

WINNER: "Skyfall" from Skyfall
Music and Lyric by Adele Adkins and Paul Epworth 

ALSO NOMINATED:
"Before My Time" from Chasing Ice
Music and Lyric by J. Ralph

"Everybody Needs A Best Friend" from Ted
Music by Walter Murphy; Lyric by Seth MacFarlane

"Pi's Lullaby" from Life of Pi
Music by Mychael Danna; Lyric by Bombay Jayashri


"Suddenly" from Les Misérables
Music by Claude-Michel Schönberg; Lyric by Herbert Kretzmer and Alain Boublil
 

BEST SHORT- ANIMATED

WINNER: Paperman

ALSO NOMINATED:
Adam and Dog
Fresh Guacamole
Head over Heels
Maggie Simpson in "The Longest Daycare"

BEST SHORT- LIVE ACTION

WINNER: Curfew

ALSO NOMINATED:
Asad
Buzkashi Boys
Death of a Shadow (Dood van een Schaduw)
Henry